ENERGIAKONGRESSI

24.10.2018  |  8:00-16:00
Tampereen Messu- ja urheilukeskus

ENERGIAKONGRESSIn ohjelma on jaoteltu kahteen vapaasti valittavaan luentojaksoon. Jokaisessa luentojaksossa keskitytään kyseisen aihealueen kattavaan käsittelyyn alan parhaimpien luennoitsijoiden kanssa.


OHJELMA

 
AAMUPÄIVÄ, klo 8:00-12:00

|  A1 - ENERGIAMARKKINAT  | D-halli

Puheenjohtaja Matti Vaattovaara, ABB

8:00    
Ilmoittautuminen ja aamukahvi

9:00     
Uhkaako sähköpula?
Reima Päivinen
, Fingrid Oyj

9:30    
Balticconnector ja kaasumarkkinoiden tehokas avaaminen
Herkko Plit
, Baltic Connector Oy

10:00   Kahvitauko

10:30   
Yhdistetyn sähkön ja lämmöntuotannon tulevaisuus Suomessa? 
Antti Kohopää
, Energiateollisuus ry

11:00   
Uusiutuvan energian tuotantotuen tarjouskilpailun tilanne ja lisääntyvän tuulivoiman vaikutukset pohjoismaisiin energiamarkkinoihin
Jenni Patronen
, Pöyry Management Consulting Oy

11:30   
Sähkömarkkinat murroksessa 
Tommy Svens
, Vattenfall Sales Nordic

12:00   Lounas               

 

|  A2- SMART CITIES  | Tähtien Sali

Puheenjohtaja Tuula Mäkinen, VTT

8:00    
Ilmoittautuminen ja aamukahvi

9:00    
Rakennukset osana energiakokonaisuutta - missä liiketoimintamahdollisuudet? 
Antti Ruuska, VTT

9:30    
Aktiivinen kuluttaja fiksussa kaupunkiympäristössä
Eva Heiskanen
, Kuluttajatutkimuskeskus, Helsingin Yliopisto

10:00   Kahvitauko

10:30  
Älykkäässä järjestelmässä energia kiertää eikä hukkaa synny
Marko Riipinen
, Helen Oy

11:00   
Energiaomavarainen Marjamäki
Toni Laakso, Lempäälän lämpö Oy

11:30   
Energiaratkaisut innovatiivisille kaupungeille
Ilkka Salmensaari, Fortum City Solutions

12:00   Lounas 


ILTAPÄIVÄ, klo 12:00-16:00

|  B1 - ENERGIAHANKKEET  |  D-halli

Puheenjohtaja Tea Erätuuli, Helen

12:00   Lounas (ja ilmoittautuminen)

13:00  
Suomen suurimman aurinkosähköpuiston rakentamisen haasteet ja kokemukset
Ville Vairinen
, Solarigo Systems Oy

13:30  
Biopolttoaineilla korvataan kivihiiltä – haasteita Helsingissä

Janne Rauhamäki, Helen Oy

14:00   Kahvitauko

14:30  
Hajautetun energiantuotannon uudet mahdollisuudet ja haasteet  
Matti Malkamäki, Aurelia Turbines

15:00  
Pienet modulaariset ydinreaktorit
Ville Tulkki, VTT

15:30  
Aaltovoima osana energiajärjestelmää
Petter Sund, AW-Energy Oy

 

|   B2  - ENERGIA JA DIGITALISAATIO  | Tähtien Sali

Puheenjohtaja Tuula Ruokonen, Valmet

12:00   Lounas (ja ilmoittautuminen)

13:00  
Rakennuksista virtuaalisia voimalaitoksia koko energiajärjestelmän hyödyksi
Jukka Aho, Leanheat Oy

13:30  
Energian ja teollisuuden digitaalinen vallankumous - hierarkisista järjestelmistä tiedon ekosysteemeihin
Simo Säynevirta, ABB Oy

14:00   Kahvitauko

14:30  
Uudet digitaaliset sovellukset energiakentässä
Pekka Mild, Maintpartner Oy

15:00  
Kyberturvallisuus energia-alalla 
Miikka Salonen, Kyberturvallisuuskeskus, Viestintävirasto

15:30  
Yhdistetty todellisuus kunnossapidossa 
Kim Nyberg, Trimble Solutions Oy    


HINNAT JA ILMOITTAUTUMINEN

Valittavissa on eri lipputyyppejä. Katso hinnat ja varaa oma lippusi.

Katso hinnat ja ilmoittaudu Energiakongressiin >>

Promaintin jäsenet saavat 10% alennuksen Energiakongressista.


JÄRJESTÄJÄ JA LISÄTIETOJA

promaint

Jaakko Tennilä
toiminnanjohtaja
Kunnossapitoyhdistys Promaint ry
jaakko.tennila@kunnossapito.fi
p. 050 384 4545